Atostogos ant slidžių: ką pasiimti ir kaip viską sutalpinti lagamine

Šaltuoju sezonu žiemos sporto mėgėjų kompasas rodo kalnų kryptimi – atostogos be slidžių ar snieglentės neįsivaizduojamos. Slidinėjimą galėtume laikyti visai įnoringu sportu ir malonumu – jis reikalauja apsirūpinti ir specialia įranga, ir apranga. Teisinga apranga leis mėgautis kalnais bet kokiu oru. „Audimo“ dizainerė Gertrūda Ramūnaitė pataria, kokios informacijos ieškoti slidinėjimo drabužių etiketėse ir kaip išspręsti vieną opiausių klausimų prieš atostogas – kaip viską sutalpinti lagamine?

G. Ramūnaitė teigia, kad klaidinga manyti, jog skirtumo tarp įprastų žieminių ir specialiai slidinėjimui skirtų drabužių nėra. Pasak jos, kasdieniam nešiojimui skirtos striukės turi kitus funkcionalumus ir jas kuriant yra galvojama apie kitas nešiojimo aplinkybes. Jas galima skirstyti į dvi grupes – mažai pūkų turinčias ir plonesnį pašiltinimą turinčias striukes. Šie drabužiai pirmiausiai skirti šildyti, suteikti komfortą ir apsaugoti nuo lengvų kritulių.

„Įvertinus tai, reikėtų suprasti, kad slidinėjimo striukės ir kelnės pirmiausiai skirtos apsaugai nuo sniego. Jų paviršiaus medžiaga yra sunkesnė, turi membranos sluoksnį, kuris puikiai išgarina drėgmę (pvz., prakaitą), sulaiko šilumą viduje, tačiau nepraleidžia vėjo, drėgmės ir vandens iš išorės. Kritinės gaminio siūlės yra klijuojamos tam, kad net per siūlę jūsų antro sluoksnio nepasiektų vanduo“, – teigia aktyvaus laisvalaikio ir sporto drabužių prekės ženklo „Audimas“ dizainerė.

Ji atkreipia dėmesį, kad slidinėjimo drabužiai, be specialių audinio ir technologinių pasiuvimo savybių, turi ir aktyviam laisvalaikiui pritaikytų aksesuarų.

„Tokiuose drabužiuose strategiškai išdėliotos kišenės, pridėti tokie aksesuarai, kaip nosinaitė akiniams, „sijonėlis”, kuris suteikia papildomą stabilumą striukei ir neleidžia sniegui patekti į vidų. Neretai striukės turi atsegamas angas pažastų srityje, kad aktyviai sportuojant galima būtų patogiai atsivėsinti“, – slidinėjimo aprangos išskirtinumus vardija G. Ramūnaitė.

Aktyviam laisvalaikiui – termo ir neperšlampantys drabužiai

Pasak dizainerės, norint užsiimti aktyvia veikla žiemą, reikėtų rinktis termo drabužius. Geriausia jų savybė ta, kad jie gerai sulaiko žmogaus išskiriamą šilumą savo pluošte, nors yra ploni ir komfortiški.  Taip pat termo drabužiai neleidžia suprakaituoti ir perkaisti, kas žiemą, būnant lauke, gali būti pavojinga.

„Dėl šios savybės jie patogiausi, kai daugiau laiko planuojama praleisti lauke: slidinėjant, vaikščiojant parke, vedžiojant šunį ar čiuožinėjant rogutėmis nuo kalnų. Tokie drabužiai pasitarnauja ne tik kalnuose, bet ir mieste, gamtoje”, – sako specialistė.

Ji taip pat priduria, kad svarbiausia pasirūpinti neperšlampama striuke ir kelnėmis – slidinėjant įprasti drabužiai po poros kritimų gali kelti didžiulį diskomfortą. Geri slidinėjimui skirti apatiniai ir viršutiniai drabužiai užims nedaug vietos lagamine, nesijausite suvaržyti storo medžiagų sluoksnio, nesuprakaituosite ir nesušalsite.  

Tinkamiausi audiniai – Softshell ir merino vilna

Dizainerė teigia, kad, kraunantis lagaminą aktyvioms atostogoms, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į tinkamą jo turinį. Visų pirma, vykstant slidinėti, derėtų imtis tik tam specialiai skirtus drabužius. Pvz., Softshell audinio kelnės yra plonesnės nei slidinėjimo, tačiau taip pat apsaugo nuo drėgmės ir šalčio.

Softshell audinys sudarytas iš kelių skirtingomis savybėmis pasižyminčių sluoksnių, todėl tinkamas įvairiausios oro sąlygoms. Softshell audinio išorinis sluoksnis – elastinga, drėgmei atspari medžiaga. Vidurinis sluoksnis – vandeniui atsparus ir orui laidus iš mikroporų sudarytas laminatas. O vidinis sluoksnis – flyso audinys, kuris yra labai minkštas ir komfortiškas.

„Iš tokio audinio pasiūtos kelnės puikiai atrodys ir slidinėjimo miestelyje, ir pasitarnaus kaip pakaitinis drabužis lengvesnei slidinėjimo dienai. O merino vilnos džemperis bei marškinėliai yra ne tik puikus pasirinkimas dėvėjimui slidinėjant, bet tobulai tiks ir laisvam laikui vakare. Merino vilna yra itin plona, tačiau šilta, turi antibakterinių savybių, ypač tinkama, sluoksniuojant drabužius“, – sako pašnekovė. 

Kelios gudrybės, padėsiančios viską sutalpinti lagamine

Akivaizdu, kad žieminiai drabužiai lagamine užima kur kas daugiau vietos nei šortai ir vasariškos suknelės, o juk taip norėtųsi visos šeimos garderobą sutalpinti į vieną lagaminą. Juk laisvų rankų gali prireikti dar ir slidėms ar snieglentei, jei vežatės savo. Pasak G. Ramūnaitės, praktiška būtų slidinėjimo striukę dėvėti kelionės metu, taip bus sutaupoma nemažai vietos lagamine. Taip pat patariama rinktis drabužius, skirtus slidinėjimui – jie užima mažiau vietos, tačiau maksimaliai atlieka savo funkciją.

Jeigu su savimi vežatės visą įrangą talpiame dėkle, jis pasitarnaus ne tik kaip patogus daiktas vežtis visą reikiamą inventorių, bet ir padės atlaisvinti šiek tiek vietos pagrindiniame bagaže. Galite drąsiai vynioti slidinėjimui ir ne tik skirtus bliuzonus ar ilgesnius apatinio sluoksnio drabužius aplink slides arba snieglentę. Šis kompaktiškas daiktų krovimosi būdas suteiks ir papildomą įrangos apsaugą.

Pakuojant bagažą, svarbiausia yra pasitelkti šaltą protą. Pirmiausia, paskleiskite visą lagamino turinį, kurį ketinate pasiimti, tada atmetimo būdu pasistenkite padėti į šalį bent trečdalį daiktų. Jeigu pasirinkote pigesnį viešbučio variantą, galite paprasčiausius vonios reikmenis nusipirkti ir vietoje. Drabužius pakuokite tokia tvarka, kaip ketinate juos dėvėti – visų pirma supakuokite apatinio sluoksnio, ir tik tada pradėkite viršutinį. Jeigu matote, kad lagamine jau darosi kiek ankštoka, sutaupyti vietos padės nesilamdančių drabužių susukimas.  

Dažnas slidinėjimo entuziastas, apsirūpinęs visa reikiama įranga, tikėtina, kad vešis ir slidinėjimui skirtus batus. Taigi sutaupysite vietos, jeigu kai kuriuos drabužius, pvz., kojines, apatinius ar pižamą, pirštines tvarkingai sudėsite į jų vidų. Juk tikriausiai į kalnus pirmiausiai vykstate mėgautis slidinėjimo teikiamu malonumu, o ne žavėti visų aplinkinių stilinga ir kasdien vis kita apranga? Beje, lagamine būtinai raskite vietos nuo šalčio ir vėjo bei nuo saulės saugančioms odos priežiūros priemonėms.

Pranešimą paskelbė: Jurgita Gižaitė-Tulabienė, UAB Headline agency

Komentarai