Į nuotykius tamsoje: naktinių kelionių žemėlapis kviečia pasinerti į mistines patirtis Lietuvoje

Sakoma, kad tamsoje paaštrėja visi pojūčiai. Ieškantieji veiklos Helovyno nakčiai ar norintieji įdomiai praleisti vis ilgėjančius rudens vakarus kviečiami leistis į neišdildomus įspūdžius dovanojančias naktines patirtis Lietuvoje. Naujausiame teminiame naktinių kelionių žemėlapyje unikalių patirčių entuziastai ras daugiau kaip dvi dešimtis paslaptimi gaubiamų šalies kampelių, kuriuos tikrai verta pamatyti.

Tikriausiai, ne vienas esame girdėję apie šiurpuliukus keliančias patirtis plačiajai visuomenei duris atvėrusiame ir naujai atgimusiame Lukiškių kalėjime. Naktiniuose pasivaikščiojimuose su gidu kalėjimo sienos pasakoja apie kadaise už grotų kalėjusių kalinių kasdienybę, o gidas būtinai pasidalija net pačiomis šiurpiausiomis kalinių istorijomis.

Naktį atgyjančių istorijų ir naujas patirtis atrasti kviečiančių vietų Lietuvoje netrūksta, tereikia nepabijoti išlipti iš savo komforto zonos. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ir turizmo informacijos centrai yra pasiryžę įrodyti, kad magiškos kelionių patirtys galimos ne tik dienos metu, bet ir naktimis. Nustebsite sužinoję, kiek daug visko slypi sutemose.

Vilkų keliu

Prisijaukinti naktį siūlo nuotykių turizmo propaguotojai, naktinio žaidimo-orientacinio žygio „Vilkų mėnulio keliu“ Ukmergėje organizatoriai. Žygio metu kelios grupės rungiasi ieškodamos „lobių“ paslaptinguose gamtos kampeliuose: miške, pelkėse, taip pat nedideliuose miesteliuose, senose karinėse bazėse. Pasisėdėjimas prie kibirkščiuojančio laužo bei kareiviška košė įveikus savo baimes ir nerimą – taip pat programos dalis, suteiksianti netikėtai gerą jausmą.

Dviem ratais

Negalintiesiems be adrenalino ir aktyvių pramogų – naktiniai turai storais dviračiais Visagine. Beprotiškos nakties iššūkis – 15 kilometrų dideliu greičiu per kalnus, nuokalnes, pelkes, miškus ir aukštus ežerų krantus, balas, smėlį ir purvą. Naktiniu maršrutu skriesiantys ekstremalių pojūčių mėgėjai taip pat turės progą pasimėgauti Visagino gamta kvėpuodami gaiviu, pušų aromatu persmelktu oru. Po turo jausitės laimingi ir atgavę jėgas!

Su žibintais pas Radvilas

Istorijos mėgėjams Asvejos regioninis parkas parengė edukacinę programą „Kitokie Radvilos vakarinėje Dubingių piliavietėje“. Parko Lankytojų centre pasigaminę švytinčius žibintus, sutemus ekskursijos dalyviai keliauja į Dubingių piliavietę. Pasakojama, kad būtent iš čia skriejo Barboros Radvilaitės meilės laiškai Žygimantui Augustui. Čia, susipažinę su Radvilų rūmų liekanų ekspozicija ir prie laužo skanaudami parko žolelių arbatą, žygeiviai išgirs daugiau pasakojimų apie didikų gyvenimą.

Nematomi eksponatai

Kaune nuotykių ieškotojai gali sudalyvauti naktinėje ekskursijoje „Kauno senamiesčio vaiduokliai“ ar patirti vakarienę tamsoje. Laikinojoje sostinėje – ir netikėtos ekspozicijos. Po Kauno Soboru – Aklųjų instaliacija, kurią apeiti galima tik apčiuopomis. Čia viskas skendi aklinoje tamsoje, tad „įveikti kliūčių ruožą“, arba vadinamą „XXI a. katakombų labirintą“, įmanoma pasitelkiant daugiausia lytėjimą ir vaizduotę, spėliojant, pro kokius daiktus tenka brautis. Norint patekti į ekspoziciją svarbu registruotis iš anksto.

Kita muziejinė stotelė – „Juodoji skylė“ Kauno paveikslų galerijos hole. Japonų menininko Ay-O instaliacija iš išorės atrodo kaip baltas kubas, tačiau įėjus į jį apima keistas jausmas, kad kelionė tamsoje niekada nesibaigs.

Kelias juoda upe

Kai miestą apgaubia tamsa, Klaipėda pradeda pasakoti vakaro istorijas – tiek šiurpias, tiek romantiškas. Iš kitos perspektyvos pažinti uostamiestį galima leidžiantis į žygį rankų darbo kedro kanojomis Danės upe su deglais. Kol 2 valandas mosuosite irklais, gidas supažindins su senosiomis krantinėmis, Mėmelio gynybiniais įtvirtinimais ir galiausiai – senamiesčiu bei jo prūsiška architektūra.

Ekskursija suaugusiesiems

Nakties gaubiamoje Marijampolėje – gausybė paslapčių. Naktinės ekskursijos „Išėjusiems negrįžti“ metu dalyviams atskleidžiami pikantiški ir negirdėti faktai apie Marijampolės mieste gyvenusius žmones bei nutylėti istoriniai įvykiai. Naktinėdami išgirsite ir suvalkietišką pasaką prieš miegą apie raganą, ryjančią vaikus. Ekskursijos organizatoriai pažada unikalius pojūčius ir emocijas, kurias patirti galite tik pasinerdami į tamsųjį turizmą (angl. dark tourism).

Į bunkerį

Šaltojo karo metais Vilniaus požemiuose buvo įrengta daugiau nei 300 civilinės gynybos slėptuvių-bunkerių. „Automatika“ – vienas iš nedaugelio išlikusių ir lankytojams atvertų pavyzdžių. Ekskursijos čia vyksta tamsoje, pasišviečiant prožektoriumi. Apsilankę čia pasimatuosite cheminės apsaugos kostiumą ir dujokaukę, savo rankomis paleisite vėdinimo įrenginius ir atidarysite kelis šimtus kilogramų sveriančias hermetiškas duris.

Tarp vienuolyno mūrų

Spalio–kovo mėnesiais Kelmės rajone VšĮ „Tytuvėnų piligrimų centras“ organizuoja naktinę ekskursiją-edukaciją „Miestelis ir vienuolynas. Vakaro sutemos“ po Tytuvėnų bažnyčią ir vienuolyną. Žibintų šviesoje išvysite ne tik arkinę galeriją su kelių šimtų metų senumo freskomis, koplyčią, bet ir buvusias vienuolių celes.

Pasirinktos spalvos tiltui

Parinkti apšvietimą – tai galima padaryti ant naujojo pėsčiųjų-dviratininkų tilto per Žeimių gatvę Jonavoje praskaidrinant tamsius rudens vakarus. QR kodo pagalba galima pasirinkti savo mėgstamą spalvą ir realiu laiku pakeisti tilto apšvietimą. Vakaras gali suspindėti geltona, žalia, raudona, mėlyna ar purpuro spalva. Nepraleiskite progos Jonavos centre aplankyti ir Šviesos bokšto – šis 11 m aukščio miesto simbolis įžiebiamas kiekvieną vakarą kartu su gatvės žibintais.

Sekretai

Šilutės istorija – po kojomis, ant asfalto. Čia stiklu uždengti ir šaligatvyje įmontuoti unikalūs kambarėliai, kuriuose atkurtas praeities gyvenimas, vykęs istoriniuose Šilutės namuose XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje. Kaip atrodė cukrinė ar dviračių parduotuvė? Koks gyvenimas virė autobusų stotyje ar gydytojo kabinete? Šilutės „Sekretai“ dar įspūdingiau atrodo naktį, nes apšviečiami iš vidaus.

Daugiau nei dvidešimt šių ir kitų unikalias naktines patirtis dovanojančių šalies vietų atraskite „Keliauk Lietuvoje“ sukurtame teminiame Naktinių kelionių po Lietuvą žemėlapyje.

Pranešimą paskelbė: – -, Berta And, UAB
Į nuotykius tamsoje: naktinių kelionių žemėlapis kviečia pasinerti į mistines patirtis Lietuvoje

Komentarai