Po Civilinio kodekso pataisų Seime – raginimas Prezidentui jas vetuoti

Pranešimas spaudai | Vilnius, 2020 m. balandžio 7 d.

Šiandien Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas, remiant kitoms nevyriausybinėms organizacijoms, laišku kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, prašydamas vetuoti vakar Seime priimtas Civilinio kodekso pataisas.

Balandžio 7 dieną Lietuvos Respublikos Seime ypatingos skubos tvarka buvo priimtas Civilinio kodekso 6.751 straipsnio pakeitimo įstatymas, kuriuo nustatyta, kad vietoje iki šiol galiojusio 14 dienų termino, per kurį kelionių organizatorius nuo organizuotos turistinės kelionės sutarties nutraukimo dienos grąžina visus turisto arba jo vardu sumokėtus pinigus už organizuotą turistinę kelionę, dabar bus taikomas net 6 mėnesių terminas. Tai reiškia, kad vartotojai tik per 6 mėnesius gali tikėtis atgauti lėšas.

Pakeitimas įsigalios jį apibrėžiantį įstatymą pasirašius Prezidentui Gitanui Nausėdai.

Aljansas pažymi, kad nauju teisiniu reguliavimu 6 mėnesių terminas turisto ar jo vardu sumokėtų pinigų grąžinimui būtų taikomas ne tik karo, nepaprastosios padėties, mobilizacijos, karantino, ekstremaliosios situacijos ar ekstremaliojo įvykio atveju, bet ir visais atvejais, kelionių organizatoriui vienašališkai nutraukiant turistinės kelionės sutartį.

„Jau dabar vartotojai kreipiasi į mus su skundais, kadangi turizmo bendrovės atsisako grąžinti jiems lėšas už sumokėtas, bet neįvykusias keliones. Susikaupus dideliam tokių skundų skaičiui, bus prasminga skelbti grupės ieškinį, nes gali likti tik toks kelias padėti klientams“, – pasakoja Aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba tokius skundus jau skaičiuoja dešimtimis ir šimtais. Dalis besikreipiančių – socialiai pažeidžiami. Vartotojai rašo, kad jie negali atgauti pinigų iš turizmo firmų, tačiau tie pinigai jiems reikalingi čia ir dabar (dalis yra netekę darbo, daliai reikia mokėti paskolas, kai pajamos staiga dėl COVID-19 karantino sumažėjo ir pan.). Tokiems žmonėms kelionės, net jei joms buvo taupyta ne vienerius metus, nebėra joks prioritetas šiuo sunkiu metu.

Aljanso kreipimąsi į Prezidentą taip pat palaiko Lietuvos žmogaus teisių centras, Nacionalinė NVO koalicija, vienijanti 13 nacionalinių skėtinių nevyriausybinių organizacijų, Lietuvos negalios organizacijų forumas, vienijantis 14 nacionaliniu mastu veikiančių negalios nevyriausybinių organizacijų, Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas, vienijantis 51 nevyriausybinę organizaciją, Nacionalinis švietimo NVO tinklas, vienijantis 12 organizacijų, ir kiti NVO sektoriaus atstovai. Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas – tai vartotojų interesus ginanti ir atstovaujanti organizacija, jungianti 10 Lietuvos vartotojų asociacijų.

„Nevetavus ir neištaisius šios Seimo klaidos, Lietuvos laukia ir nemalonumai tarptautinėje erdvėje, kadangi akivaizdu, jog Europos Komisija pradės prieš Lietuvą ES teisės pažeidimo procedūrą“, – teigia K. Kupšys.

Seimo Teisės departamentas, vertindamas Civilinio kodekso pataisas, taip pat pažymėjo, kad „siūlomas teisinis reguliavimas smarkiai riboja turisto, kaip silpnesnės sutarties šalies, teises.“

Pranešimą paskelbė: Eglė Kybartienė, Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas

Komentarai