Vartojami vaistai. Kaip nesusigadinti kelionės dar oro uoste?

Kokius vaistus galima skraidinti rankiniame bagaže, kokiems būtina turėti gydytojo receptą, o kokius medikamentus iš viso draudžiama imti kartu su savimi. Tai dažnam lietuviui prieš skrydį kylantys klausimai, į kuriuos atsako kelionių organizatorius Rimvydas Širvinskas-Makalius, „Eurovaistinės“ farmacininkė Laura Vanagaitė ir oro linijų „Small planet“ atstovė Berta Jasiukėnaitė.
Konkrečių apribojimų vaistams nėra
Skrydžių oro linijų bendrovės „Small planet“ atstovė Berta Jasiukėnaitė teigia, kad konkrečių apribojimų vežamų vaistų kiekiui Europos Sąjungoje nėra, tačiau būtina prisiminti, kad rankiniame bagaže negali būti didesnio nei 1 litro skysčių kiekio ir jis privalo būti padalintas į ne didesnius nei 100 mililitrų talpos indelius.
„Visa tai turi tilpti į permatomą plastikinį maišelį, kuris išduodamas prie saugumo patikros oro uoste. Jei dėl sveikatos būklės jums būtinas didesnis nei vieno litro vaistų kiekis, privalote su savimi turėti gydytojo receptą“, – pabrėžia „Small planet“ atstovė.
Išimtis taip pat yra daroma suaugusiam asmeniui, keliaujančiam su kūdikiu – tokiu atveju galima turėti buteliuką, kurio talpa viršija 100 mililitrų. Buteliuke galima vežtis gėrimus ar tyreles kūdikiui.
„Gali būti, kad saugumo patikros darbuotojai paprašys jūsų paragauti buteliuko turinio. Kadangi kūdikiui nepriklauso rankinis bagažas, tad maistas ir gėrimai, reikalingi kūdikiui kelionės metu, bus įskaičiuoti į suaugusiojo rankinio bagažo svorį. Vaikams, vyresniems nei 2 metai, maistas ir gėrimai yra įskaičiuojami į jiems priklausančio bagažo kiekį. Ta pati taisyklė galioja ir vaistams“, – tikina B. Jasiukėnaitė.
Kodėl derėtų pasiimti didesnį kiekį vaistų?
Populiariausio šalyje vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ atstovė Laura Vanagaitė sako, kad žmogui prieš kelionę sunku numatyti, kiek ir kokių medikamentų gali prireikti. Sveikatos specialistė pataria su savimi pasiimti šiek tiek didesnį kiekį vaistų, kad esant reikalui, nereikėtų vaistų ieškoti kitoje šalyje.
„Pasiimkite daugiau ir nereceptinių medikamentų, nes niekada negalite būti tikri, ar kitoje šalyje galėsite įsigyti jums reikiamų vaistų. Pasitaiko atvejų, kai Lietuvoje gydytojo išrašytas receptas kitoje šalyje negalioja, taip pat esame ne kartą ieškoję sprendimų situacijose, kai tokio paties pavadinimo vaisto kitoje šalyje nėra“, – teigia L. Vanagaitė.
Makalius papildomai rekomenduoja ne tik pasiimti receptinius vaistus, kurių užsienyje neįsigysite, bet ir vežtis juos rankiniame bagaže, kad vaistai nedingtų, jeigu kažkas atsitiktų su lagaminu.
„Vis dar pasitaiko, kad lagaminai pasimeta tarpiniame oro uoste. Jei šalyje, į kurią skrendate yra apribojimai, kad rankiniame bagaže vaistų negali būti, tuomet juos vežkitės registruojamame bagaže, tačiau pas vaistininką ar pas gydytoją išsiaiškinkite, kokia yra to vaisto pagrindinė veiklioji medžiaga, nes galbūt yra toks pat vaistas užsienyje, su ta pačia veikliąja medžiaga, tik kitu pavadinimu“, – pataria R. Širvinskas.
Skrydžių oro linijų bendrovės „Small planet“ atstovė pabrėžia, kad nereceptinius vaistus privaloma vežtis su informaciniu lapeliu. „Oro uosto saugumo darbuotojai turi teisę paprašyti parodyti informacinį lapelį“, – sako B. Jasiukėnaitė.
Prieš lipdami į lėktuvą pasirūpinkite vaistais nuo pykinimo
Remdamasis savo keliautoju patirtimi R. Širvinskas-Makalius pataria pasiimti vaistų nuo pykinimo. „Yra žmonių, kurių neužsupa važiuojant mašina ar autobusu, tačiau skrendant lėktuvu, tas nemalonus jausmas atsiranda. Nors atrodo lėktuve nėra visiškai jokio judėjimo, tačiau skrendant ilgą atstumą, po nakties lėktuve yra pateikiami pusryčiai, lėktuvas pradeda leistis ir šiek tiek pasipurto, iš patirties galiu pasakyti, kad daugelis tada pasijaučia negerai“, – sako kelionių agentūros „Makalius“ įkūrėjas.
„Eurovaistinės“ vaistininkė L. Vanagaitė teigia, kad yra žmonių, kuriems paprastos tabletės nuo pykinimo nepadeda, tačiau yra stipresnių receptinių vaistų, kurių poveikis pajuntamas greičiau.
„Kiekvienas atsakingas keliautojas, ruošdamasis į kelionę turėtų nepamiršti su savimi pasiimti kelionių vaistinėlės, kuri jam pagelbės pačiose netikėčiausioje situacijoje: apsinuodijus maistu ar netikėtai peršalus. Lėktuve rekomenduojame turėti tik tam tikrus nuolat vartojamus vaistus, ir priemonę nuo pykinimo, visa kita gali keliauti registruojamame bagaže“, – apibendrina vaistininkė.

Pranešimą paskelbė : Laura Bielskė, Eurovaistinė, UAB

Komentarai