Ekonomikos komiteto nariai susitikime su Pasaulio turizmo organizacijos atstove aptarė turizmo aktualijas

2022 m. spalio 20 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 Šiandien, spalio 20 d., Seime įvyko Seimo Ekonomikos komiteto narių susitikimas su Jungtinių tautų Pasaulio turizmo organizacijos (PTO) vadove Europai prof. Alesandra Priantė (Alessandra Priante).

Susitikimo dalyvius pasveikino Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius ir komiteto narys Andrius Kupčinskas. Ekonomikos komiteto vadovas pristatė Lietuvos krašto specifiką, miestų (Vilniaus ir, ypač, Kauno, Europos kultūros sostinės) architektūros unikalumą, supažindino su pagrindiniais Lietuvos istorijos momentais, bendra Lietuvos vietinio turizmo situacija. Komiteto narys A. Kupčinskas papildė įžanginę susitikimo kalbą pasidalydamas informacija, kad Kauno miestas yra pateikęs nominacinę paraišką „Modernusis Kaunas: optimizmo architektūra, 1919–1939“ Pasaulio paveldo centrui, kuria siekiama jau penktąją Lietuvos vertybę įrašyti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Vėliau Ekonomikos komiteto pirmininkas K. Starkevičius pakvietė viešnią pasidalyti savo įžvalgomis ir pranešimu „Turizmas po COVID-19“.

Prof. A. Priantė savo kalboje pažymėjo, kad šis laikas – sunkus laikas visai Europai. Pasak jos, karas ją padarė dar sudėtingesnę nei po COVID-19. Ji išskyrė turizmą kaip vieną pagrindinių ekonomikos sektorių su tik jam būdingais bruožais – tai labiausiai humaniškas ekonomikos sektorius. Prof. A. Priantė turizmą plačiąja prasme apibrėžė, kaip džiaugsmą keliauti ir tyrinėti. Tuo pačiu pastebėjo, kad žmonės, kurie dėl pandemijos paskelbto karantino buvo užrakinti namuose beveik dvejus su puse metų, pradėjo keliauti į svečias šalis ne dėl muziejų, tačiau tiesiog dėl gražių vaizdų ir skanaus maisto. PTO atstovė pažymėjo, kad 2022 m. ypač daug amerikiečių keliavo po Europą, kai tuo tarpu Azijos regiono gyventojai liko labiau sėslūs.

PTO vadovė Europai pristatė pagrindinę pasaulio turizmo statistiką. Anot jos, tarptautinio turizmo rezultatai iki 2022 m. liepos mėn. vis gerėjo, o atvykstančiųjų skaičius per pirmuosius septynis 2022 m. mėnesius pasiekė 57 proc. priešpandeminio lygio. Nors per pirmuosius septynis 2022 m. mėnesius tarptautinis turizmas vis dar buvo mažesnis lyginant su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, anot PTO atstovės, jis atsigauna ir pasiekė beveik 60 proc. priešpandeminio lygio. 2022 m. sausio–liepos mėnesiais tarptautinių turistų skaičius išaugo beveik trigubai, payginti su 2021 m. Nuolatiniam atsigavimui didelę įtaką daro besitęsianti tarptautinių kelionių paklausa, ypač birželio ir liepos mėnesiais. Taip pat – sušvelninti ar panaikinti kelionių apribojimai daugelyje pasaulio šalių (2022 m. rugsėjo 19 d. duomenimis 86 šalyse nebuvo jokių su COVID-19 susijusių apribojimų). 2022 m. sausio–liepos mėn. Europa priėmė 309 mln. užsienio turistų.

Deja, anot viešnios, sudėtinga ekonominė aplinka, įskaitant didelę infliaciją ir naftos kainų šuolį, kurį lėmė karas Ukrainoje, yra pagrindinis veiksnys, šiuo metu lėtinantis turizmo atsigavimą. Buvo įprasta, kad turizmo sritis yra planuojama ir prognozuojama, o dabar – tarsi „paskutinė minutė“. PTO vadovė Europai prof. A. Priantė pristatė, kad kai kurios šalys šiuo metu inicijuoja atitinkamus projektus, kuriais siekiama į turizmo sektorių pritraukti kuo daugiau į Europą dėl karo pabėgusių ukrainiečių – integruoti juos, neskirstant pagal statusą.

Ji taip pat pakvietė Lietuvą aktyviau siekti valstybės atstovavimo tarptautinių turizmo institucijų veikloje, garsiau kalbėti apie savo šalį pasauliui. Be to, pasidalijo Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos nuoroda apie Lietuvą ir jos prioritetus (angl. „Lithuania Matching Priorities“): https://www.unwto.org/europe/lithuania. Pasidžiaugė, kad tarp gražiausių vietovių yra nominuotas ir netrukus bus paskelbtas Lietuvos Klaipėdos regionas.

Apibendrindama Pasaulio turizmo organizacijos vadovė Europai išskyrė pagrindinę ateities politikos kryptį, kuri galėtų sukurti atsparesnį ir tvaresnį turizmo sektorių – per ateinantį dešimtmetį bent perpus sumažinti turizmo išmetamų teršalų kiekį, o 2050 m. pasiekti nulinį taršos lygį.

Ekonomikos komiteto pirmininkas padėkojo viešniai už vizitą ir pakvietė tęsti tokio pobūdžio vizitus. Jis kartu su Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos vadove Europai prof. A. Priante 2022 m. spalio 21 d. taip pat dalyvaus Vilniuje organizuojamame 8-ajame Lietuvos turizmo forume „Permąstykime turizmą“.

Parengė

Seimo Ekonomikos komiteto biuro patarėja

Raimonda Danė

Tel. (8 5) 239 6754

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

Komentarai