Karštuosius pasaulio taškus tyrinėjantis keliautojas D. Pankevičius atvirauja: „Kelionės metu gali nutikti ir pats blogiausias dalykas“

Šiais laikais žmonės jau nuo mažų dienų intensyviai keliauja po pasaulį. Pradžioje daugelis dažniausiai renkasi saugias ir patikimas kelionių kryptis. Po kurio laiko pradeda domėtis ir tolimesniais, dar nematytais regionais, pavyzdžiui Afrika ar Vidurio Rytais, kuriuose saugumo lygis visiškai kitoks, lyginant su Europos šalimis. Noras pažinti pasaulį stumia žmones į tolimus ir kartais pavojingus kraštus. Tačiau gyvybės draudimo bendrovės „SB draudimas“ vadovas Saulius Jokubaitis sako, kad keliauti galima ir įdomiai, ir saugiai – svarbu gerai atlikti namų darbus.

Tam pritaria ir keliautojas Danas Pankevičius, kelyje praleidęs daugiau nei 20 metų. Per šį laiką vyras aplankė per 185 šalis, dažnai rinkosi pačius atokiausius ir sunkiausiai pasiekiamus planetos kampelius, į kuriuos retai įžengia žmogaus koja.

Vos prieš kelias savaites D. Pankevičius grįžo iš itin pavojingos kelionės Libijoje. Į šią valstybę beveik neįmanoma patekti, turistinės vizos neišduodamos daugiau nei 10 metų – nuo buvusio lyderio Muamaro Gadafio nuvertimo laikų. Keliautojas atvirauja, kad buvo išties sudėtinga ten patekti, tačiau jam nusišypsojo laimė.

„Dieną ir naktį nuolatos aidi šūvių garsai, šalis gerokai suniokota – beveik visi pastatai suvarpyti kulkomis, dalis jų visiškai sugriauti. Pakelėse dažnai matoma sunaikinta karinė technika. Net sostinės oro uosto teritorijoje mačiau kelis susprogdintus lėktuvus. Tačiau sutikti žmonės buvo labai draugiški – tas labiausiai ir įstrigo“, – kelionės įspūdžiais dalijasi D. Pankevičius.

Padės keliauti be baimės

Pandemijos metu kelionių pasiilgę žmonės vis dažniau renkasi ne tik tradicines kelionių kryptis su išvystyta turizmo infrastuktūra, bet ir ekstremalias šalis. Akivaizdu, kad tokiuose kraštuose, didėja rizika susižeisti ar susirgti. Norint be baimės mėgautis kelionių nuotykiais, dera pasirūpinti ne tik kelionių draudimu, bet ir nepamiršti, kad gyvybės draudimas galioja visame pasaulyje.

„Visos mūsų siūlomos apsaugos – gyvybės, traumų ir kritinių ligų draudimai galioja ne tik Lietuvoje, bet ir keliaujant visame pasaulyje. Juk niekas nėra apsaugotas nuo nelaimingų atsitikimų, traumų ar net mirties. Todėl gyventi be baimės ir užtikrinti savo bei artimųjų finansinį saugumą padeda gyvybės draudimas. Svarbu tinkamai parinkti draudimo apsaugas, atsižvelgus į kiekvieno žmogaus individualius poreikius ir gyvenimo situaciją“, – sako „SB draudimo“ vadovas S. Jokubaitis ir priduria, kad kelionės metu užsienyje įvykus draudžiamajam įvykiui ir norint gauti draudimo išmoką, galioja ta pati prašymo tvarka, kaip ir esant Lietuvoje.

Gyvybė ne kartą kabojo ant plauko

Viskas, kas susiję su kelionėmis, keliautoją D. Pankevičių traukė nuo vaikystės. Filmai, knygos, užsienio TV laidos. Tačiau dar būdamas vaikas, jis net nebūtų pagalvojęs, kad keliaus po pasaulį, tais laikais artimoje aplinkoje niekas nekeliaudavo.

Šiandien jis lankosi įvairiuose pasaulio regionuose – tiek saugiuose, tiek apimtuose karo. Daug laiko praleidžia primityviose gentyse, kuriose žmonės gyvena be įprastų civilizacijos patogumų.

D. Pankevičiui kelionėse ne kartą teko susidurti su pavojingomis, kone mirtinomis situacijomis. Afganistane šalia sprogo mina, o jam pavyko ne tik likti nesužalotam, bet ir užfiksuoti įvykį foto kamera. Pietų Sudane buvo užpultas autobusas, kuriame turėjo būti keliautojas, bet laimingo atsitiktinumo dėka, jis nespėjo į reisą, kurio bilietą buvo įsigijęs iš anksto. Jis išvyko sekančiu reisu ir pasiekęs užpuolimo vietą pamatė daug kraujo ir nužudytų žmonių.

Keliautojui teko slapstytis nuo ginkluotų sukilėlių Nepalo kalnuose. Sukilėlius sutiko ir Dramblio Kaulo Respublikoje bei Centrinės Afrikos Respublikoje. Be susidūrimų su žmonių žiaurumu, keliautojas patyrė ir pavojingus gamtos reiškinius: milžiniškas smėlio audras, sniego lavinas. Sutiko ir pavojingų laukinių gyvūnų, nes dažnai tekdavo vienam miegoti hamake ar palapinėje viduryje džiunglių. Paradoksalu, kad daugiausiai keliautojas nukentėjo nuo mažųjų uodų. Jų dėka net 3 kartus sirgo pavojingiausia maliarijos rūšimi – tropine maliarija. Taip pat ir uodų sukelta Čikungunija, bei Denge karštine. 

„Saugumo situacija gali keistis dienomis ar net valandomis. Atsitikus nelaimei, gali pasitikėti tik savo jėgomis. Tuose „karštuose taškuose“ net ambasadų nėra. Bet jei prieš kelionę atlieki namų darbus, tinkamai pasiruoši jai, suplanuoji atsitraukimo taškus, surandi patikimus vietinius žmones – jautiesi daug saugiau. Iki šios dienos man pavyko išvengti labai didelių problemų“, – pasakoja D. Pankevičius.

Saugumo garantas – gerai paruošti namų darbai

D. Pankevičius pataria gerai pasiruošti kelionei, surinkti informaciją apie lankomą regioną iš patikimų šaltinių, susidaryti planą ir apgalvoti įvairius saugiklius. Pasak keliautojo, labai svarbu niekada nepamesti budrumo ir pernelyg nepasitikėti visais kelyje sutiktais žmonėmis. Taip pat keliaujant pavojinguose kraštuose viešose vietose nereikėtų dėvėti jokių brangių daiktų – laikrodžių, papuošalų – tai gali pritraukti negerų žmonių dėmesį.

Dar vienas keliautojo patarimas – turėti kelionės dokumentų kopijas. Praradus originalus, jų pagalba pavyks greičiau palikti šalį ir saugiai grįžti namo.

Anot patyrusio keliautojo, ruošiantis kelionei labai svarbu ne tik apsidrausti kelionių draudimu, bet ir žinoti, kad turima gyvybės draudimo sutartis bei pasirinktos apsaugos galioja visame pasaulyje ir padeda jaustis daug saugiau dėl reikalingos finansinės pagalbos sudėtingomis situacijomis.

Pranešimą paskelbė: Šarūnė Bernotė, UAB Headline agency
Karštuosius pasaulio taškus tyrinėjantis keliautojas D. Pankevičius atvirauja: „Kelionės metu gali nutikti ir pats blogiausias dalykas“

Komentarai