Keleivių saugumo patikra oro uoste: kaip ją įveikti per keletą minučių?

Atvykus į oro uostą ne vienam keliautojui sukirba klausimas – kaip kuo greičiau ir be vargo praeiti keleivių saugumo patikrą? Aviacijos ekspertai teigia, kad ji tetruks vos kelias minutes, jei kai kuriuos darbus padarysite dar būdami namuose ir prisiminsite, kokių daiktų į bagažą dėti negalima.

Skysčius geriau susipakuoti dar namuose

Oro uoste prieš aviacijos saugumo patikrą keleivių prašoma pateikti kai kuriuos iš savo vežamų asmeninių daiktų, pavyzdžiui, skysčius ar elektroninius prietaisus, atskirai, išėmus iš rankinio lagamino. Turbūt pastebėjote, kad ne vienas į patikros eilę stojantis keliautojas rankose jau laiko permatomą maišelį su skysčiais. Visgi kai kurie lemiamu momentu ima karštligiškai tikrinti krepšį ar lagaminą. Kad prieš patikrą nekiltų sąmyšis, daug ką galite pasiruošti iš anksto.

„Visų pirma, įsitikinkite, kad jūsų bagažas atitinka oro vežėjų keliamus dydžio ir svorio reikalavimus. Pasitikrinti galite pasirinktų oro linijų internetiniame puslapyje. Antra, lagamine ar kelioniniame krepšyje „po ranka“ pasidėkite elektroninius prietaisus, tokius kaip nešiojamasis ar planšetinis kompiuteris, fotoaparatas, mobilusis telefonas. Nedidelius, rankiniame bagaže leidžiamus skysčius į atskirą, užsegamą permatomą maišelį taip pat susidėkite dar namuose. Žinodami, kad viskas šalia, jausitės ramiau ir sklandžiau praeisite patikrą bei nesutrikdysite judančios keliautojų eilės“, – pataria Lietuvos oro uostų Saugos ir saugumo veiklos koordinatorius Ričardas Martinaitis.

Anot R. Martinaičio, skysčių pakavimas – vienas iš svarbiausių darbų ruošiant rankinį bagažą. Skysčiai turi būti ne didesniuose kaip 100 ml talpos indeliuose, kurie privalo tilpti į permatomą, daug kartų užsegamą 1 l talpos maišelį (maksimalus jo dydis 20×20 cm). Vienam keleiviui leidžiama gabentis tik vieną 1 l talpos maišelį.

„Tiesa, kai kuriuos skysčius galima gabenti ir jiems netaikoma 100 ml taisyklė. Tai kūdikių maistas arba medikamentai. Tačiau juos taip pat privaloma išimti iš rankinio bagažo ir parodyti aviacijos saugumo darbuotojui“, – teigia ekspertas.

Vežantiems maistą ar elektroniką – specialios taisyklės

Ruošdami rankinį bagažą, pagalvokite ir apie daiktus, kuriuos draudžiama skraidinti orlaiviu. Dažnas keliautojų klausimas – kokio maisto galima įsidėti į rankinį bagažą, o kokį teks palikti oro uoste. Anot Lietuvos oro uostų Saugos ir saugumo veiklos koordinatoriaus, galite vežti kietą maistą, tačiau visiems skysčiams, tokiems kaip jogurtas ar sultys, galioja 100 ml taisyklė. Skysčiams taip pat priskiriamos uogienės, raugintos ir marinuotos daržovės, tepamas sūris, sviestas. Taip pat draudžiama vežti konservuotus produktus, esančius skystyje, pavyzdžiui, konservuotą žuvį.

„Žiebtuvėlių kuras, skystų dujų balionėliai ar bengališkos ugnelės taip pat yra daiktai, kurių bus neleista neštis į lėktuvą. Kalbant apie aštrius daiktus, rankiniame bagaže galima vežti peilį ar žirkles, jeigu jo geležtė yra ne ilgesnė kaip 6 cm. Tas pats pasakytina ir apie amato įrankius. Bet juos, kaip ir žaislinius ginklus, be apribojimų galima vežti registruotame bagaže“, – primena aviacijos saugumo ekspertas.

Lietuvos oro uostų atstovas pataria pasidomėti ir rankiniame bagaže skraidinamų elektronikos įrenginių galingumu. Jei galingumas yra iki 100 Wh, tai tokių įrenginių galima vežti iki 20 vnt. O jei įrenginio galingumas viršija 100, bet nesiekia 160 Wh, tai jų galima vežti ne daugiau kaip 2 vienetus. Tiesa, pastaruoju atveju įrenginių pervežimą turėsite suderinti ir su aviakompanija. Na, o įrenginius, kurių galingumas yra didesnis nei 160 Wh vežti lėktuvu yra draudžiama.

Jei ruošiant rankinį bagažą kelionei kyla klausimų, kokius kitus daiktus draudžiama vežti, visa tai galima pasitikrinti ir draudžiamų vežti daiktų sąraše, skelbiamame Lietuvos oro uostų interneto svetainėse.

Skirtingiems daiktams – atskiros dėžutės

Atlikę visus namų darbus ir paruošę savo rankinį bagažą galite lengvu žingsniu keliauti link saugumo patikros punkto. Oro uoste patikra vykdoma iškart po registracijos į skrydį (angl. check-in) ir perdavus bagažą antžeminio aptarnavimo bendrovėms. Ribotos judėsenos ar neįgalieji keleiviai, šeimos su mažamečiais vaikais, kaip ir būsimos mamos, saugumo patikrą turi teisę praeiti be eilės.

„Sostinės oro vartuose šiems keleiviams yra skirtas atskiras įėjimas dešinėje pusėje prie patikros posto. Na, o tuo atveju, jei laukiančiųjų patikros eilė ilga, o iki skrydžio liko mažai laiko, tai oro uoste galima pasinaudoti ir greitosios keleivių aviacijos saugumo patikra“, – sako R.Martinaitis.

Priėję patikrą pastebėsite tuščias dėžutes, į kurias būtina sudėti savo asmeninius daiktus ir viršutinius drabužius: striukę, švarką, diržą, telefoną, laikrodį, skysčius, kelionės dokumentus, rankines, kuprines. Į atskirą dėžutę išėmę iš rankinio bagažo įdėkite ir nešiojamąjį kompiuterį, jeigu jį vežatės su savimi. Tuo tarpu rankinio lagamino dėti į dėžutę nereikia, užtenka padėti ant ritininio stalo.

Jei avite aulinius batus, batus storais padais, saugumo darbuotojai gali paprašyti juos nusiauti ir padėti į atskirą dėžutę. Kartais patikros įranga sureaguoja į batus, išorėje ar viduje turinčius metalinių detalių. Tokiu atveju batai taip pat yra papildomai tikrinami rentgeno spindulių įranga.

Ištiesti delnus – atsitiktiniu būdu

Visi jūsų vežami daiktai, kuriuos sudėsite ant ritininio stalo aviacijos saugumo darbuotojų bus patikrinti rentgeno spindulių įrenginiu. Jei patikros metu darbuotojas pastebės įtartinų daiktų arba tokių, kurie įrašyti į draudžiamų vežti daiktų sąrašą, tai paprašys leidimo šiuos daiktus patikrinti papildomai.

„Jūs tuo metu turėsite praeiti pro arkinį metalo ieškiklį. Tik tuo atveju, jei jis suskambėtų, būsite papildomai patikrinti rankomis. Kartais saugumo patikros darbuotojai gali paprašyti keleivio ištiesti delnus papildomai patikrai dėl sprogstamųjų medžiagų. Šiai patikrai keliautojai parenkami atsitiktiniu būdu“, – patikros procedūrą primena Lietuvos oro uostų atstovas.

Jei jūsų kelionės tikslas – Šengeno zonos šalis, tai aviacijos saugumo patikra – paskutinė privaloma stotelė prieš skrydį. Po patikros galėsite tęsti kelionę ir pasiėmę savo asmeninius daiktus eiti prie laipinimo į orlaivį vartų. Na, o jei prieš saugumo patikrą sukirbėtų daugiau klausimų, nepamirškite, kad dėl visų jų galite pasikonsultuoti su oro uosto darbuotojais.

Apie Lietuvos oro uostus

Lietuvos oro uostų tinklui priklauso trys oro vartai Vilniuje, Kaune ir Palangoje. Per 2018 m. jie aptarnavo 6,3 mln. keleivių ir 61 tūkst. skrydžių. Vasaros sezono metu iš Lietuvos oro uostų 14 aviakompanijų tiesiogiai skraidina 86 reguliariosiomis kryptimis į 67 miestus 27 šalyse.

Pranešimą paskelbė: – -, UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai”

Komentarai