Lietuvaičių Kalėdos Sicilijoje. Puoštos palmės, kalėdiniai žaidimai kortomis, o vietoj kūčiukų – lęšių sriuba

Pasinaudoti jaunimo mobilumą mokymosi tikslais skatinančia ES programa „Erasmus+“ šiais metais progos nepraleido per 4 tūkst. Lietuvos studentų. Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) trečiakursė Jovita Ulinskatė bei antrakursė Akvilė Sapronaitė – vienos iš jų būrio. Merginos pagal studentų mainų programą studijoms pasirinko itin spalvingomis istorijomis apipintą Italijos salą Siciliją, kur šiuo metu ne tik kremta žemės ūkio krypties mokslus šios salos centro Palermo universitete, bet ir planuoja praleisti Kalėdų šventes naujų draugų ir… palmių apsuptyje.

„Dar prieš stodama į universitetą neabejojau, kad būtinai noriu dalyvauti programoje „Erasmus+“, nes tai puiki galimybė išbandyti save, pažinti kitokią kultūrą, išmokti naujos kalbos. Tad ir Italiją pasirinkau neatsitiktinai, mat mane visada labai žavėjo skambi italų kalba. Pamaniau, kad yra geras šansas jos pramokti „iš pirmų lūpų“. Liko tik išsirinkti konkrečią studijų vietą. Apie Palermo universitetą ir mūsiškių patirtį studijuojant jame buvau girdėjus daug gerų atsiliepimų. Todėl liko tik pateikti prašymą, ir štai aš jau čia!“, – su šypsena pasakoja J. Ulinskaitė.

Pašnekovės pasakoja, kad iš esmės pats studijų procesas Lietuvoje ir svetur skiriasi labai nedaug: eini į paskaitas, klausaisi dėstytojų, diskutuoji, rengi projektus. „Be abejo, daug kas priklauso nuo dėstytojo asmenybės – su vienais gali bendrauti kaip su bičiuliais, kiti stengiasi išlaikyti oficialią, jų statusą atitinkančią distanciją. Bet dauguma yra išties malonūs žmonės.

Tiesa, mums pasirodė keista, kad studentai paskaitų pradžios laukia ne prie auditorijų, o universiteto kieme, nes vestibiulių ar koridorių čia tiesiog nėra. Laimė, net žiemą maloniai šiltas Sicilijos oras dėl to nepatogumų nesukelia“, – įspūdžiais dalijasi Jovita ir Akvilė.

Jų žodžiais, universiteto „epicentras“ yra bendroje erdvėje veikiančios užkandinė, picerija bei valgykla. Paprastai ten visi ne tik valgo, bet ir laukia paskaitų, bendrauja. „Studentai visur yra studentai, tad dažniausiai sukame galvas, kaip po savaitės mokslų atsipalaiduosime savaitgalį. Palerme visada gausu pačių įvairiausių renginių, todėl belieka tik susitarti ir išsirinkti, kur eiti“, – kalba merginos, pripažįstančios, kad bene labiausiai jas stebina ir netgi šiokį tokį pavydą kelia vietinių žmonių gebėjimas nuolat būti atsipūtusiems, niekur neskubėti ir nesinervinti dėl smulkmenų.

„Net nežinau, kaip trumpai apibūdint patirtį, kurios įgijau gyvendama Palerme. Tai neįtikėtina, nuostabu ir nepakartojama. Mums lietuviams, žmonės čia atrodo neįtikėtinai draugiški, net nesuprasdami angliškai kiekviename žingsnyje yra pasirengę padėti, paaiškinti. Maistas fantastiškas, tokių skanių ledų ir kitokių skanumynų niekur kitur nerasi, tik Italijoje. Tai viso gyvenimo patirtis, kuri atveria akis į pasaulį. Po šios patirties užsimanai pamatyti dar daugiau, išmokti dar kitokios kalbos, pažinti vis daugiau skirtingų žmonių ir kultūrų“, – programos „Erasmus+“ privalumus vardija Jovita.

Žemės ūkio krypties mokslus studijuojančios pašnekovėms, be abejo, įspūdį daro ir visiškai kitokia nei Lietuvoje salos gamta. „Kai atvykome, gatvėje šalia universiteto delno dydžio rožiniais ir baltais žiedais žydėjo neišpasakyto grožio medžiai – robinijos. Tad jautėmės kaip pasakoje. Agronomijos fakulteto fontane plaukioja vėžliukais, šalia yra parkelis – mini zoologijos sodas. Žodžiu, daug kas mus čia stebina ir džiugina“, – šypsosi ASU studentės.

Palerme merginos gyvena nuomojamame bute vienoje centrinių miesto gatvių, todėl, sako, iš pradžių buvę sunku priprasti prie nuolatinio triukšmo. Tačiau judri vieta turi ir privalumų – visai šalia universitetas bei centrinė stotis, iš kurios gali nuvažiuoti beveik visur. Merginos verčiasi iš ASU gaunamų stipendijų. Taip pat finansiškai abiem padeda ir tėvai. „Labai gerai ir tai, kad turėjome per vasarą užsidirbtų pinigų, nes Sicilijoje viskas kainuoja šiek tiek brangiau nei Lietuvoje“, – pastebi jos.

Pašnekovės pasakoja, kad siciliečiai kaip ir visos bendruomenės turi tam tikrų savų kalėdinių tradicijų. Vienos jų yra tokios pačios kaip mūsų, pavyzdžiui, Kalėdų eglės puošimas, buvimas kartu su šeima, maisto gaminimas.

„O štai kalėdiniai žaidimai Sicilijoje yra visiškai kitokie. Vietos žmonės šiuo laikotarpiu… azartiškai lošia kortomis iš pinigų, nors statomos sumos tėra simbolinės – 1 – 2 Eur. O tuo metu, kai mes Lietuvoje valgome kūčiukus, siciliečiai kerta lęšių sriubą, nes yra manoma, kad kupina lėkštė šios sriubos, suvalgyta per Kalėdas, ateinančiais metais padės uždirbsi daug pinigų“, – pasakoja merginos.

Savo šeimose Jovita ir Akvilė Kalėdas dažniausiai sutinka pas savo močiutes, kurių namuose susirenka visi namiškiai. Kartu puošiama eglutė, ruošiama Kūčių vakarienė, kartu akylai skaičiuojama, kad ant stalo, gink Dieve, nepritrūktų nė vieno iš dvylikos patiekalų. Tradiciškai dalijamasi kalėdaičiais ir kalbama malda. Po Kūčių vakarienės važiuojama į bažnyčią, o Kalėdų rytą po eglute su nekantrumu ieškoma dovanų.

„Šiemet Kalėdas pasitinkame ir su dideliu džiaugsmu, ir su šiokiu tokiu ilgesiu. Namai visada lieka namais. Ilgimės visų artimųjų, laukiame, kada vėl visus pamatysime. Tačiau Kalėdos Palerme – visiškai nauja ir jaudinanti patirtis, todėl tikimės artimiau susipažinsiu su sicilietiškomis švenčių tradicijomis, gal net išmokti kokį kortų žaidimą. Čia lieka ir kiti studentai, atvykę į Palermo universitetą pagal „Erasmus+“ programą. Tad su bičiuliais bandysime sujungti savų tautų tradicijas ir tiesiog pasidžiaugti, kad esame čia ir dabar. Nes sutikti Kalėdas Palerme daugiau galime ir nebeturėti progos. Planuojame visi kartu ruošti šventinę vakarienę, keistis dovanomis, dalintis kalėdine nuotaika. Nors vietoje žiemiško vaizdo už lango matysime lietuvio akiai neįprastas palmes ir mėlyną dangų. Siciliečiai tvirtina, kad šiuo metų laiku jiems labai šalta, mat oras dieną tesušyla iki 20 laipsnių. O mudviem tai tikras kalėdinis stebuklas“, – su šypsena teikia pagal programą „Erasmus+“ Sicilijoje studijuojančios ASU studentės J. Ulinskaitė ir A. Sapronaitė.

Pranešimą paskelbė : Laura Žemaitienė, Aleksandro Stulginskio universitetas

Komentarai