Paveldo perlas Jonavoje: Skarulių bažnyčia kviečia į jubiliejų

Vienas vertingiausių bei gražiausių objektų ne tik Jonavoje, bet ir visoje Lietuvoje – taip Skarulių Šv. Onos bažnyčią sutartinai vadina istorikai ir muziejininkai. Bažnyčią lankančius turistus žavi ir išnykusio Skarulių kaimo istorija, kurią mena vis dar gyva ir labai aktyvi kaimo bendruomenė.

Šiemet liepos mėnesį minimas Šv. Onos bažnyčios 400 metų jubiliejus, kuriam skirti renginiai jau tapo pačiais svarbiausiais Jonavos miesto kultūrinio gyvenimo akcentais.

Visą vasarą Jonavos Turizmo informacijos centras organizavo specialius žygius į Skarulių kaimą, Krašto muziejuje veikia Skarulių dvarvietės archeologinių radinių ekspozicija, o liepos 22-24 dienomis bažnyčioje ir Skarulių kaime vyks pagrindiniai jubiliejui skirti renginiai.

Liepos 24 d. iškilmingas Šv. Mišias aukos J. E. kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ, giedos Jonavos Šv. Apaštalo Jokūbo parapijos „Viduramžio“ choras, solistės Genovaitė Bigenytė ir Greta Kasiliauskienė.

Vėliau sekmadienį bažnyčios kieme vyks didysis šventinis koncertas su instrumentiniu sekstetu „Brass Bravo“, Egidijumi Bavikinu, Liudu Mikalausku ir Merūnu Vitulskiu.

Koncertas ir kiti šventiniai renginiai – nemokami.

Visos šventės metu mažųjų lauks pramogos vaikų kiemelyje, bus galima įsigyti užkandžių ir gėrimų.

Daugiau informacijos apie Skarulių Šv. Onos bažnyčią ir jos jubiliejui skirtus renginius galima rasti specialiame media projekte skaruliubaznycia.lt.

Specialūs atvirukai

Bažnyčios jubiliejui sukurti specialūs atvirukai, kurie naujųjų technologijų pagalba suteikia galimybę „apsilankyti“ bažnyčioje iš bet kurio pasaulio kampelio.

Atvirukus artimiesiems bus galima išsiųsti tiek didžiosios šventės metu, tiek po jos, užsukus į Jonavos krašto muziejų ar Turizmo informacijos centrą.

„Ši bažnyčia duris atveria ne taip dažnai: kai vyksta mišios – pirmąjį mėnesio sekmadienį, per skaruliečiams svarbias šventes ir tada, kai lankytojai kreipiasi į muziejų, Turizmo informacijos centrą ar Jonavos parapiją norėdami užsukti ekskursijų metu. 

Kadangi mums labai norisi parodyti kokį gražų ir vertingą objektą turime, sugalvojome, kaip tai padaryti pasinaudojant šiuolaikinėmis technologijomis. Ant atviruko bus specialus QR kodas, kurį nuskenavus telefonu, jame pasirodys bažnyčioje filmuotas filmukas“, – pasakojo Jonavos muziejininkė Giedrė Narbutaitė – Kontrimė.

Kaimas išnykęs, o bendruomenė gyva

Skarulių Šv. Onos bažnyčios jubiliejui skirtų renginių programą kūrė istorijai ir menui neabejingi jonaviečiai bei bendrystės jausmo vienijama Skarulių bendruomenė.

Pasak Jonavos rajono mero pavaduotojos Birutės Gailienės, tai yra unikalus atvejis Lietuvoje, kai kaimas jau yra išnykęs, o jo bendruomenė – gyva.

„Esu mačiusi daugybę kaimų ir miestelių su bažnyčiomis jų centre, tačiau taip puoselėjama Šv. Onos bažnyčia, be kaimo gyventojų, be kaimo – yra kažkas unikalaus! Tu gali atimti žmogaus namus, juos nugriauti, jį ištremti, bet gimtinės iš jo neatimsi“, – sako B. Gailienė.

Skarulių gyvenvietė išnyko sovietmečiu, kai statant azotinių trąšų gamyklą visi kaimo gyventojai buvo iškeldinti į Jonavą.

Šiandien Skaruliuose yra vos keli namai ir pati bažnyčia, kuri ir išlaiko bendruomenę aplink save. Buvę gyventojai ir jų artimieji nuolat rūpinasi šventove, ją tvarko, prižiūri šalia esančias kapinaites.

Bažnyčia – beveik nepakitusi

Skarulių Šv. Onos bažnyčia siejama su Skarulių dvaro savininku Andriejumi Skorulskiu ir dažniausia istoriografijoje datuojama 1622 m. Pasakojama, kad ši bažnyčia pastatyta pagal vienos iš Jeruzalės bažnyčių pavyzdį, kurį A. Skorulskis nusižiūrėjo XVI a. pab. kartu su Mikalojumi Kristupu Radvila Našlaitėliu keliaudamas į Šventąją Žemę, ieškoti Kristaus kapo.

Per savo istoriją patyrusi daug negandų, Šv. Onos bažnyčia iki šių dienų išliko be didesnių pakeitimų.

Skarulių bažnyčia žavi ne tik unikalia gotikos ir renesanso architektūra, bet ir išlikusiomis autentiškomis skulptūromis, paveikslais ir vienu seniausiu Lietuvoje bažnyčios altoriumi, kuris gyvuoja nuo bažnyčios pastatymo laikų.

ŠVENTINIS SAVAITGALIS Skarulių Šv. Onos bažnyčioje

Liepos 22 d., penktadienį
22:00 val. Žiburių procesija po išnykusį kaimą
23:00 val. Naktinė adoracija ir šviesų instaliacija „Šimtmečių šviesa“

Liepos 23 d., šeštadienį
13:30 val. Atgyjančio atviruko iš Skarulių pristatymas (projektas „Atvirukas iš Skarulių“)
14:00 val. Filmo „Laiko patikrinti žmonės“ peržiūra
14:45 val. Kryžiaus, koplytėlės, Atminties erdvės šventinimas
15:00 val. Klasikinės muzikos popietė su instrumentine grupe „Rapsodija“

Liepos 24 d., sekmadienį
Nuo 11:00 val. paroda ir kūrybinės dirbtuvės „Atvirukas iš Skarulių“
12:00 val. Iškilmingos Šv. Mišios. Mišias aukoja J. E. kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ, gieda Jonavos Šv. Apaštalo Jokūbo parapijos „Viduramžio“ choras, solistės Genovaitė Bigenytė ir Greta Kasiliauskienė
13:30 val. Šventinis koncertas. Dalyvauja instrumentinis sekstetas „Brass Bravo“, Egidijus Bavikinas, Liudas Mikalauskas, Merūnas Vitulskis
16:00 val. Bendruomenės agapė

Pranešimą paskelbė: Kristina Lukoševičiūtė, Jonavos rajono savivaldybės administracija
Paveldo perlas Jonavoje: Skarulių bažnyčia kviečia į jubiliejų

Komentarai