Sukurtas unikalus žemėlapis-žaidimas „Vilnius vaikams“ kviečia kolekcionuoti miesto patirtis

Sukurtas unikalus žemėlapis-žaidimas „Vilnius vaikams“ kviečia kolekcionuoti miesto patirtis

Sukurtas unikalus žemėlapis-žaidimas „Vilnius vaikams“ kviečia kolekcionuoti miesto patirtis

Tarptautinę vaikų gynimo dieną sostinėje mažiesiems vilniečiams pirmąkart pristatytas unikalus miesto žaidimų žemėlapis „Vilnius vaikams“. Nauja pramoga kviečia mažuosius kartu su  šeima smagiai leisti laiką mieste –  įveikti maršrutą ir tapti tikrais Senamiesčio ekspertais. 

Vilniaus turizmo informacijos centruose nuo birželio 1-osios dienos nemokamai dalijamuose žemėlapiuose – specialiai vaikams – sukurtas maršrutas su 15 netipinių lankytinų vietų, apie kurias net ir retas suaugęs nedaug ką žino: drambliukų, ant nugaros laikančių šachmatų lentą, skulptūra, 1931 m. potvynio žyma ant bibliotekos sienos, šimtametės meškiukų figūros ant parduotuvės fasado ir kt. įdomybės. Užduotys leis atsiskleisti mažųjų kūrybiškumui ir žaidžiant sužinoti naujų svarbių faktų apie miesto istoriją. 

 „Kreipiuosi į kiekvieną vaiką  –  man reikia jūsų pagalbos atstatant Vilnių ir jo didybę. Vilnius turi augti, jame neturi likti neužbaigtų didžių darbų, ar ant aukštų kalvų stūksančių griuvėsių. Tam reikia kiekvieno vilniečio, net ir paties jauniausio. Esu tikras, kad šis žemėlapis vaikams padės atradinėti daugiasluoksnį Vilnių, pažinti jį, pamilti, o tada jau prisidėti ir prie Vilniaus didybės atkūrimo,” – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius. 

Žemėlapis kviečia  į Senamiestį pažvelgti savaip,  net turistinėse vietose atrasti iki šiol nepastebėtų įdomių vaikams objektų. „Vilnius vaikams“ įtraukia, paverčia Senamiestį žaidimų lenta ir įkvepia  kurti savo miesto istoriją. Per žaidimą ir užduotis skatinama įsiminti įdomias miesto istorijas.

Asmeninė patirtis kuriama neįprastai – būtent taip, kad vaikai ir juos lydintys tėvai ar seneliai susikurtų savąją interpretaciją, suvoktų aplankytų objektų reikšmę. Žemėlapis įdomiausias 7–10 metų vaikams, tačiau puikiai tinka įvairaus amžiaus žaidėjams.

Žemėlapis originalus tuo, kad jame galima rasti užduotis, padedančias atsiskleisti kiekvieno vaiko kūrybiškumui. Trijų tipų užduotėlės kviečia sužinoti svarbiausią informaciją apie objektą, pastebėti detales, atsakyti į klausimus ir pasitelkti vaizduotę – ką sakytų viena ar kita skulptūra, jei atgytų, kokie galėtų  būti jų vardai, kokios spalvos buvo prieš 100  metų, ką išrinktų Lietuvos karaliumi  dabar?  

„Kurdami žemėlapį siekėme, jog miestas prabiltų vaikams – skulptūros, pastatai imtų pasakoti istorijas ir jaunieji vilniečiai leistųsi į dialogą su jomis. Žemėlapyje yra užduočių, kurios skatina susimąstyti ne tik apie miesto istoriją, tačiau ir apie bendras žmogiškąsias vertybes. Šv. Kristoforas, nešantis viso pasaulio sunkumus, kviečia susimąstyti, su kokiomis bėdomis šiandien susiduria žemės gyventojai. Šiame žaidime Vilniaus senamiestis vaikams tampa erdve ne tik kultūriniam pažinimui, bet ir per istoriją prasiskverbiančių vertybių suvokimui,” – teigia „Gatvės gyvos vaikams” vadovė Viktorija Bružaitė-Kazlauskienė.

Žemėlapio kūrėjai atsižvelgė į vaiko erdvės ir ritmo suvokimą: atstumai tarp objektų nedideli, kad vaikas išlaikytų dėmesį ir pats galėtų pasirinkti kelionės maršrutą, dauguma objektų yra miesto mažoji plastika.

„Pagrindinis iššūkis ieškant kūrybinių sprendimų buvo tai, jog žaismingai nupieštas žemėlapis automatiškai netampa patraukliu funkciškai. Kad mažieji norėtų juo naudotis, reikia vaikams artimos motyvacijos.  Šiuo atveju tai yra sužaidybinimas. Kurdami žemėlapį, pritaikėme patirčių dizaino principus – projektavome vaiko suvokiamą erdvę, jo pasirinkimus, kūrėme prototipus, kad suprastume, kas veikia, o kas ne“ – kaip sukurti vaikišką įrankį miestui pažinti ir jo interpretacijai, papasakojo dizaino agentūros FOLK kūrybos vadovas Ignas Kozlovas.

Savivaldybė viliasi, kad „Vilnius vaikams“ neilgai trukus taps  populiariausia atrakcija vilniečių šeimoms su vaikais ir miesto svečiams. Jokia naujiena, kad mažieji,  įveikę maršrutą,  galės ir patys būti gidais savo bičiuliams ir klasiokams.  Juolab vaikai, aplankę visus objektus ir sugrįžę į Turizmo informacijos centrą,  bus paskatinti patraukliu lipduku – Senamiesčio eksperto pažymėjimu. 

Žemėlapio turinio autoriai –  „Gatvės gyvos vaikams“, kurie savo veikloje remiasi patirtimi grįsta edukacija. Kūrybiniai sprendimai – dizaino agentūros FOLK. Žemėlapio iliustracijas kūrė Indrė Vaiciukaitė.

Žemėlapių nuo šiandien jau galima rasti Turizmo informacijos centruose (TIC) – http://www.vilnius-tourism.lt/vtic/kontaktai/vilniaus-turizmo-informacijos-

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt

Pranešimą paskelbė: Neringa Kolkaitė, Vilniaus miesto savivaldybė

Komentarai