Turizmo verslas priverstas stabdyti veiklą. Ekonomikos ir inovacijų ministerija: gelbėsime tik dvi įmones
|Turizmo verslas priverstas stabdyti veiklą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija: gelbėsime tik dvi įmones
Sausio 29 diena – būtent šią dieną didžioji dalis kelionių organizatorių ir agentūrų privalo pasirinkti – ar stabdyti veiklą ar klastoti finansinius dokumentus. Turizmo įstatymas numato, kad įmonės turi atitikti tam tikrus finansinius likvidumo kriterijus. Šio kriterijaus neatitinkančioms įmonėms bus stabdomos kelionių organizatorių ir kelionių pardavimo agentų licencijos.
11 mėnesių beveik be pajamų – taip šiuo metu gyvena turizmo įmonės. Be to, turizmo įmonės priverstos grąžinti pinigus klientams ir tiekėjams, tai yra tai, ką uždirbo prieš metus ar du. Todėl akivaizdu, kad didžioji dalis turizmo įmonių Turizmo įstatyme keliamų reikalavimų neatitiks. Tad lieka tik du pasirinkimai: arba stabdyti veiklą arba klastoti finansines ataskaitas. O gal ne klastoti, o kaip sako Valstybinė vartotojų apsaugos tarnyba – pataisyti?
Lietuvos kelionių verslo asociacija dėl šios problemos ne kartą kreipėsi į atsakingas institucijas, tačiau institucijų reakcija šokiravo.
Štai Valstybinė Vartotojų teisių tarnyba sako, kad turizmo įmonės turės 3 mėnesius pasitaisyti savo finansinę padėtį. Tačiau kas atsakys, kai per šį laikotarpį bankrutuos turizmo įmonės ir nukentės tūkstančiai vartotojų? Ar Valstybinė vartotojų teisių tarnyba prisiims šią atsakomybę? Be abejo, kad ne, nes tarnyba neturi teisės ir pareigos tikrinti pateiktas finansines ataskaitas.
Iš kitos pusės – kas pasikeis po tų trijų mėnesių – įmonės vis dar neturi pajamų, todėl susidariusias skolas nebus iš ko padengti.
O gal turizmo įmonės turėtų pasielgti, kaip savo laiku elgėsi jau bankrutavęs UAB „Megaturas“? Ši įmonė bene 5 metus tarnybai pateikinėjo fiktyvias ataskaitas apie įmonės finansinę padėtį. Nors reali šios įmonės finansinė būklė buvo ypač bloga, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, remiantis šiomis fiktyviomis ataskaitomis ir toliau UAB „Megaturas“ pratęsdavo kelionių organizatoriaus licenciją. Tiesa, panašu, kad už šios įmonės dangstymą nei vienam Vartotojų teisių apsaugos tarnybos tarnautojui nei plaukelis nuo galvos nenukris. Tad, kodėl gi ir ne, gal pabandykime „pataisyti“ ataskaitas?
Stebina Ekonomikos ir Inovacijų ministerijos veiksmai. Nors Lietuvoje yra beveik 500 kelionių organizatorių ir agentūrų, tačiau ministerija iki šiol gelbėja tik du didžiuosius turizmo organizatorius, sukurdama joms šiltnamio sąlygas skolintis milijonus, nors ir ne specialistui aišku, kad tokios paskolos greitai gali tapti subsidijomis, nes galimybių jas grąžinti nėra ir greitu laiku nebus
Kad didžioji dalis turizmo įmonių bus priversti sausio 29 dieną stabdyti savo veiklą buvo akivaizdu vos prasidėjus vasaros sezonui, kai turizmo įmonės negalėjo vykdyti savo veiklos. Didžioji dalis šių įmonių – smulkaus ir vidutinio verslo atstovai.
Smulkus ir vidutinis turizmo verslas Lietuvoje generuoja beveik 70 proc. Lietuvos turizmo BVP. Šios įmonės beveik negavo paramos. Tuo tarpu viena iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos proteguojamų įmonių AB Novaturas gavo beveik 10 mln. Eur beprocentinių paskolų bei subsidijų. Palyginimui – AB Novaturas generuoja tik 1 proc Lietuvos turizmo BVP. Novature šiuo metu dirba 90 žmonių, 500 kitų turizmo įmonių – 3000 darbuotojų. Klausimai, verti tų pačių 10 mln. Eur – kodėl viena įmonė svarbesnė nei 500 kitų įmonių, kuriuose ir darbo vietų daugiau, na ir indėlis į Lietuvos biudžetą didesnis? Kodėl ministerijos vadovybė, nors ir žinojo, kad didžioji dalis turizmo įmonių sausio 29 dieną privalės stabdyti veiklą, visas pastangas skyrė dviejų turizmo įmonių gelbėjimui?
Lietuvos kelionių verslo asociacijos duomenimis, kad išgelbėti 500 turizmo įmonių reikia apie 8 mln. Eur, t.y. žymiai mažiau, nei buvo skirta vienos turizmo įmonės – AB Novaturas gelbėjimui. Todėl asociacija šį kartą jau ne retoriškai sako – už kritinę situaciją turizmo sektoriuje ir tinkamų pagalbos priemonių nebuvimą asmeninę atsakomybę turi prisiimti dabartinė Ekonomikos ir Inovacijų ministerijos vadovybė.
Platesnė informacija: Udrius Armalis, tel. 8 610 39490, el.paštas udrius@superkeliones.lt
Pranešimą paskelbė: Udrius Armalis, Lietuvos kelionių verslo asociacija