Besižvalgant geriausio pliažo: kas tie Mėlynosios vėliavos paplūdimiai?

Planuojant atostogas, labai svarbu iš anksto įvertinti vietą, kurioje leisite laisvalaikį. Nesvarbu, keliaujate su šeima, antrąja puse ar draugų kompanija, vienu svarbiausiu kelionės akcentu dažnai tampa jūra ir paplūdimiai. Smulkiai planuojant norimų aplankyti vietų maršrutą, galite pastebėti prierašus apie tai, jog Jūsų lankomame mieste yra Mėlynosios vėliavos paplūdimys. Kas tai ir kodėl į tai verta atkreipti dėmesį?

Mėlynoji vėliava – kokybės garantas

Galima sakyti, kad Mėlynosios vėliavos sistema yra kažkas panašaus į pasaulyje jau pripažintas viešbučių ar restoranų vertinimo žvaigždutėmis sistemas. Tik čia vertinama aplinkosauga. Mėlynos vėliavos skirtos paplūdimių ir prieplaukų vertinimui. Tai visame pasaulyje žinoma Aplinkosauginio švietimo fondo organizuojama vertinimo sistemą, kurią įgyvendina savivaldybės. Norint gauti Programoje dalyvauti gali pačios savivaldybės, kurių paraiškos tikrinamos pagal itin griežtą kriterijų sąrašą. Mėlynąją vėliavą, reikalinga atitikti programos keliamus reikalavimus, kurie orientuoti į kelias kryptis: švietimo, informacijos, monitoringo, administravimo ir saugumo.

Ši programa, kuri prasidėjo XX amžiaus pabaigoje Prancūzijoje, siekia, kad politiniai sprendimai dėl paplūdimių atitiktų aukščiausius aplinkosauginius kriterijus. Šios programos tikslas yra gerinti pakrančių aplinką ir sudaryti sąlygas jose patogiai poilsiauti žmonėms. Skatinant savanorišką veiklą, ši programa įgyvendinama įvairiose šalyse, siekiant gerinti šalies įvaizdį.

Mėlynuojanti Europa

Oficialiame šios sistemos puslapyje pateikiamas interaktyvus žemėlapis, iš kurio matyti, kad daugiausiai aplinkosauginiu vertinimu draugiškų paplūdimių yra Europoje. Tai puikus įrankis planuojant kelionę, kuris leis patikrinti, kurioje Jūsų viešnagės vietoje galima rasti Mėlynosios vėliavos paplūdimį. 2018 m. fondas skelbė, kad daugiausiai paplūdimių, kuriuose iškelta Mėlynoji vėliava yra Ispanijoje, Graikijoje ir Turkijoje.

Kiekvienas paplūdimys, norintis gauti Mėlynosios vėliavos apdovanojimą, yra vertinamas pagal iš anksto sudarytą 29 kriterijų sąrašą, kuris yra bendras visiems, nepriklausomai, kurioje šalyje yra vertinamas paplūdimys. Prieplaukų vertinimui sudarytas šiek tiek trumpesnis, 23 kriterijų sąrašas. Didžioji dauguma sąraše esančių kriterijų yra privalomi. Tai minimalūs reikalavimai, kuriuos reikia atitikti, norint paplūdimyje iškelti Mėlynąją vėliavą. Be to, organizuojami reguliarūs patikrinimai, siekiant įvertinti, ar paplūdimys išlaiko aplinkosauginius reikalavimus. Neatitikus kriterijų, Mėlynoji vėliava nuleidžiama.

Lietuva – ne išimtis

Mėlynosios vėliavos programa Lietuvoje pradėta taikyti dar 2000 metais. Šiuo metu Lietuvoje yra 5 veikiantys paplūdimiai, kurie yra apdovanoti Mėlynosios vėliavos ženklu. Tai I Smiltynės paplūdimys, Juodkrantės centrinis paplūdimys, Nidos centrinis paplūdimys, Palangos Birutės parko paplūdimys, II Melnragės paplūdimys. Visuose šiuose paplūdimiuose sezono metu budi gelbėtojai, čia įrengta patogi ir saugi infrastruktūrą, sutvarkyti takai, kai kuriuose paplūdimiuose gyventojai gali nemokamai naudotis Wi-Fi tinklu, esant reikalui – pasikrauti telefonus ar planšetes. Poilsiautojų patogumui šiuose paplūdimiuose yra tualetai, veikiantys dušai, žaidimų aikštelės, kai kurie paplūdimiai yra pritaikyti neįgaliesiems.

Komentarai