Vykstantiems į karnavalą Brazilijoje rekomenduojama pasiskiepyti, laikytis higienos ir saugotis uodų

Ketinantiems vykti į karnavalą Brazilijoje Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai ragina suskubti ir pasirūpinti savo sveikata.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, masinių renginių metu grėsmę sveikatai dažniausiai kelia ligos, kurios valdomos skiepais, žarnyno infekcijos bei ligos, kurias perneša uodai.

Karnavalas vyks 2019 m. kovo 1-9 d. ir jame tikimasi sulaukti apie 1 mln. dalyvių ir svečių.

Ketinantiems vykti į Braziliją  ULAC medikai rekomenduoja  pasiskiepyti nuo hepatito A, vidurių šiltinės, geltonosios karštligės bei meningokokinės infekcijos (meningokokų A, C, W-135 ir Y grupių konjuguota vakcina).

Kadangi Brazilijoje pernai buvo patvirtintų susirgimų geltonąja karštine, keliautojai turėtų prieš kelionę pasiskiepyti. Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimas yra reikalingas, kaip įrodymas apie atliktą skiepą. Tarptautinis skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimas įsigalioja praėjus 10 dienų po vakcinacijos nuo geltonosios karštligės ir galioja visą gyvenimą.

Pranešama, kad Brazilijoje pernai užregistruota apie 175 tūkst. susirgimų Dengės karštlige bei maždaug 90 tūkst. tikėtinų chikungunya viruso sukeltų ligos atvejų, iš kurių beveik pusė buvo Rio de Žaneire. Taip pat Brazilijoje pranešta apie 8 tūkst. galimų Zikos virusinės infekcijos atvejų, įskaitant daugiau kaip 2 tūkst. atvejų Rio de Žaneire.

2018 m. Brazilijoje, daugiausia iš Amazono ir Roraimos valstijų, buvo pranešta apie 10 tūkst. patvirtintų tymų atvejų, iš jų – 19 atvejų Rio de Žaneire.

Renginio metu dalyviams patariama laikytis geros higienos ir nepamiršti prevencinių priemonių nuo uodų įgėlimų. Prevencinės priemonės yra būtinos, kad būtų sumažinta geltonosios karštinės, Zikos virusinės infekcijos, dengės, chikungunya viruso infekcijų  bei susirgimų maliarija rizika.

Kraštuose, kur plinta uodų platinamos ligos, ULAC medikai rekomenduoja:

  • naudoti repelentus, kurių veiklioji medžiaga yra DEET, IR3535 arba pikaridinas, pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas;
  • vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir mūvėti ilgas kelnes, ypač dienos metu, nes virusą nešiojantys uodai (Aedes) yra aktyvūs ir dienos metu;
  • miegoti ar ilsėtis nuo uodų apsaugotuose ar kondicionuojamuose kambariuose, kitu atveju naudoti tinklelius nuo uodų dienos ir nakties metu;

Siekiant išvengti lytiniu keliu ir per kraują plintančių infekcijų, tokių kaip gonorėja, sifilis, ŽIV ir hepatitai, rekomenduojama visų rūšių lytinių santykių metu, ypač su atsitiktiniais asmenimis, naudoti apsaugos priemones – prezervatyvus.

Po kelionės pradėjus karščiuoti, atsiradus sąnarių, raumenų ir galvos skausmams, bėrimams, kraujavimui ir kt. užkrečiamųjų ligų požymiams, būtina nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą ir informuoti gydytoją apie buvusią kelionę.

Pranešimą paskelbė: Zigmantas Nagys, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Komentarai